Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В.О. Сухомлинського НАПН України
Головна Науково-методична діяльні... Кабінет бібліотекознавств...
логін: пароль: Реєстрація
КАБІНЕТ БІБЛІОТЕКОЗНАВСТВА
пошук:

Кабінет бібліотекознавства (КБ) є структурним підрозділом відділу наукового і прикладного бібліотекознавства

 

Мета діяльності КБ:

диференційоване бібліотечно-інформаційне обслуговування та оперативне інформаційне забезпечення бібліотечних працівників позашкільних, загальноосвітніх навчальних закладів, ПТНЗ, ВНЗ педагогічного та інженерно-педагогічного профілів, інститутів післядипломної педагогічної освіти, наукових інститутів НАПН України, працівників Львівської обласної науково-педагогічної та Миколаївської науково-педагогічної бібліотек, основних категорій користувачів, які належать до кадрового складу ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського, а також аспірантів, студентів НПУ ім. М. П. Драгоманова та КНУКіМ.

 

КБ здійснює:

 • науково-дослідну діяльність з питань галузевого бібліотекознавства, бібліографознавства, книгознавства, документознавства та інформаційної діяльності,
 •  довідково-бібліографічне та інформаційне забезпечення галузі,
 • формування власного фонду,
 • бібліотечно-інформаційне обслуговування користувачів,
 • підвищення професійного рівня бібліотечних фахівців шляхом проведення бібліографічних оглядів, постійнодіючої виставки “Нові надходження”, виставок-персоналій,  тематичних виставок до заходів, що їх проводить відділ наукового і прикладного бібліотекознавства та бібліотека (семінари, практикуми, круглі столи тощо).
  КБ є організаційно-методичним центром самоосвіти і забезпечує всі напрями діяльності бібліотеки.

 

 


 Режим роботи Кабінету бібліотекознавства:

Пн. – Чт.  -  09.00 – 18.00

Пт.   -          09.00 – 17.00

Сб., Нд. -     вихідні

Адреса: м. Київ, 60,  вул. М. Берлинського, 9, каб. 22.

 

Довідки за телефоном.: (0-44) 440-66-22.

E-mail: metodist08@i.ua    

 

Завідувач КБ - Алла Іванівна Рубан, н. с. ДНПБ України ім. В.О. Сухомлинського

 

Віртуальна бібліографічна довідка

Об'єднана довідкова служба бібліотек України

Розділ "Бібліотеки. Архіви" 

 

Електронний каталог (видання з питань бібліотекознавства, бібліографознавства, книгознавства та інформаційної діяльності відображені в базах "Бібліотечна справа", "Періодика ", "Книги ")


Фонд КБ


Фонд кабінету бібліотекознавства було створено у 2000 році. Надходження документів розпочалося з листопада 2000 р. На 01.01. 2001 р. у фонді було 72 пр. книжок.

 Влітку 2001 р. до фондів КБ передано документи, які до 1999 р. належали Центральній освітянській бібліотеці ІЗМН МОН України та науковій бібліотеці Інституту педагогіки АПН України.

Було передано 455 документів з питань бібліотекознавства й бібліографознавства, що належали ЦОБ і знаходилися в приміщенні філії №1 (вул. Володимирська, 57).

Із літератури,  що належала НБ Інституту педагогіки, до КБ надійшло 2903 пр. (2001пр. – книжки й брошури, 902 пр. – журнали).

Тип фонду: галузевий,  мовний склад – українська, російська, білоруська мови.

Типи видань : офіційні, наукові, довідкові, навчальні.

Види документів: книги, брошури, автореферати, наочні посібники, журнали, газети.

 

     

 

 

На 1.01.2016 р. фонд Кабінету бібліотекознавства становив 9052 прим. (із них 4957 книжок, 443 брошури, 3488 періодичних, 16 електронних видань, 148 авторефератів дисертацій).

Близько 1 тис. примірників книг та журналів налічує фонд видань кінця XIX–першої половини ХХ ст.

 

ВИСТАВКА ВИДАНЬ КІНЦЯ ХІХ–ПОЧ. ХХ СТ.

ВИСТАВКА "НАУКОВО-ДОСЛІДНА ДІЯЛЬНІСТЬ БІБЛІОТЕК"

 

 

Нові надходження з питань бібліотекознавства, бібліографознавства, книгознавства, документознавства та інформаційної діяльності

 

Фахові періодичні видання, що надходять до Кабінету бібліотекознавства

 1. Архіви України
 2. Библиография и книговедение
 3. Библиосфера;також: http://www.spsl.nsc.ru/professionalam/bibliosfera/
 4. Библиотека
 5. Библиотека в школе
 6. Библиотека в эпоху перемен
 7. Библиотека и закон
 8. Библиотеки учебных заведений
 9. Библиотековедение
 10. Библиотечная газета
 11. Библиотечная столица
 12. Библиотечное дело ; також:http://www.nlr.ru/prof/publ/bibliograf/
 13. Бібліоновини
 14. БібліоТека: бюлетень УБА
 15. Бібліотекар України
 16. Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія
 17. Бібліотечна планета
 18. Бібліотечний вісник
 19. Бібліотечний форум України
 20. Вестник Библиотечной Ассамблеи Евразии
 21. Вісник Книжкової палати
 22. Друг читача
 23. Друкарство
 24. Информационные ресурсы России
 25. Книжковий клуб плюс
 26. Мир библиографии
 27. Медиатека и мир
 28. Научные и технические библиотеки
 29. Независимый библиотечный адвокат
 30. Новая библиотека
 31. Новости Международной федерации библиотечных ассоциаций и учреждений
 32. Поліграфіст
 33. Світ дитячих бібліотек
 34. Современная библиотека
 35. Университетская книга
 36. Читаем, учимся, играем
 37. Шкільна бібліотека
 38. Шкільна бібліотека плюс
 39. Шкільний бібліотекар
 40. Шкільний бібліотечно-інформаційний центр
 41. Школьная библиотека; також: 2006-2007 рр.
 42. Школьная библиотека: сегодня и завтра

 

Збірники наукових праць, що надходять до КБ:

 

 • Наукові праці Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В. О.   Сухомлинського

Вип.1.

Вип.2.

Вип.3.

Вип. 4.

 

 

Електронні версії журналів і збірників, які відсутні в Кабінеті бібліотекознавства:

***

 

 

Книжкові видання

 

 

Корисні посилання

 

Бібліографічні й реферативні бази даних з питань бібліотекознавства, бібліографознавства, книгознавства, документознавства та інформаційної діяльності

 • Реферативна база даних „Україніка наукова” (рік започаткування – 1998. Призначення: формування національних реферативних ресурсів; підготовка до друку галузевих серій Українського реферативного журналу „Джерело”; забезпечення вільного доступу до інформації про результати наукової діяльності вітчизняних учених і фахівців; активізація входження України до міжнародної системи наукових електронних комунікацій. Проблематика: природничі, технічні, суспільні, гуманітарні, медичні науки. Основні виконавці: Інститут проблем реєстрації інформації НАН України, Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського, Державна науково-педагогічна бібліотека ім. В. О. Сухомлинського, Національна наукова медична бібліотека України. Пошук інформації з питань бібліотекознавства, бібліографознавства, книгознавства, документознавства та інформаційної діяльності можна вести за галуззю знань (рубрика „Культура. Наука. Освіта”), за автором, назвою, ключовими словами, видом та роком видання). 
 • Каталог ресурсів Інформкультури (Науково-інформаційного центру з культури та мистецтва (РФ))  (До уваги користувачів представлена поновлювана щомісяця реферативно-бібліографічна інформація з культури і мистецтва, в тому числі бібліотечної справи й бібліографії, за останні п'ять років (понад 70 тис. описів документів). Основними партнерами НІЦ Інформкультура з наповнення Каталогу ресурсів є: Наукова музична бібліотека ім. С. І. Танєєва Московської державної консерваторії (музика), Всеросійська державна бібліотека іноземної літератури (іноземна бібліотечна справа і бібліографія), Служби інформації з питань культури і мистецтва регіональних бібліотек Російської Федерації. Стрижнем Каталогу є 6-рівневий Рубрикатор з культури і мистецтва (понад 1200 рубрик), засоби навігації інформаційними ресурсами згідно з Рубрикатором і опціональні засоби відбору та управління видачею документів за будь-якою рубрикою). Крім відбору матеріалів за галузевим Рубрикатором надана можливість повнотекстового пошуку по всьому масиву каталогу, починаючи з 2001 року, з 70 країн 30 мовами, переважно російською (~78 %) та англійською (~11 %) мовами)
 • Книгоиздание военных лет (база даних Російської книжкової палати містить бібліографічні описи книжок і брошур, випущених в СРСР у 1939–1945 рр. та зареєстрованих в державному бібліографічному покажчику "Книжная летопись", який видавався в ті роки Всесоюзною книжковою палатою. Загальна кількість записів в базі даних - понад 140 тисяч. Всі записи забезпечені короткими відомостями про зміст і тематику видання. Можливий пошук за автором, елементами заголовку, видавництвом, серією, форматом, ISBN, роком видання).
 • Рукописные памятники Древней Руси (електронний архів давньоруських матеріалів з фондів бібліотек, музеїв, архівів та приватних колекцій. Представлені російські берестяні грамоти, руські літописи, рукописні книги. Некомерційне Партнерство «Рукописные памятники Древней Руси» створено юридичними особами: Інститутом російської мови ім. В. В.Виноградова РАН, видавництвом «Языки славянских культур» і кількома фізичними особами. Головна мета проекту – зібрати повний електронний архів давньоруських матеріалів і представити його у відкритому доступі в веб-середовищі).

 

Повнотекстові бази даних, електронні бібліотеки, репозитарії з питань бібліотекознавства, бібліографознавства, книгознавства, документознавства та інформаційної діяльності 

 • Культура України – проект Національної парламентської бібліотеки України. Затверджено наказом Міністерства культури України від 29 листопада 2011 р. № 1094/0/16-1. Фонд ЕБ складається з чотирьох колекцій: 1. Культурологія, 2. Мистецтво, 3. Етнографія, 4. Заклади культури (рубрики „Бібліотеки”, „Бібліотекознавство”, „Бібліографознавство”, „Історія бібліотечної справи”, „Організація бібліотечної роботи”, „Науково-дослідна робота”, „Науково-методична робота” та ін.)
 •  Цифрова бібліотека Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.

Рубрика „Культура. Бібліотекознавство”  

Відділ бібліотечних зібрань та історичних колекцій: Електронний архів науково-довідкових видань

 

 •  Електронна бібліотека „Научное Наследие России”

розділ „Библиотечное дело. Библиотековедение” 

розділ „Библиография. Библиографоведение"

 •  Регистр полнотекстовых и справочных ресурсов Интернет

класифікаційний індекс – [01.91] Библиотечно-информационная деятельность

 • ДокШирпроект, створений задля безперешкодного поширення ініціатив руху Відкритого доступу серед українських фахівців бібліотечної справи.

Проект покликаний надавати вичерпну інформацію про відкриті національні та міжнародні бібліотекознавчі ресурси світової мережі і, водночас, забезпечувати детальну технічну підтримку з питань самоархівування та промоції вітчизняних бібліотекознавчих документів

Електронний архів Національного університету "Києво-Могилянська академія"

- Наукова бібліотека

Цифровой репозиторий Луганского национального университета имени Тараса Шевченко

- Наукова бібліотека (Scientific library)

Електронний архів Української інженерно-педагогічної академії

- Наукова бібліотека УIПА

ENPUIR - электронный архив научных публикаций Национального педагогического университета имени М.П. Драгоманова

- Наукова бібліотека

Електронний архів Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна

- Бібліотека

eScriptorium - архів рідкісних видань і рукописів для науки і освіти

Репозитарій рідкісних книг Київського національного університету імені Тараса Шевченка

Електронна бібліотека старовинних видань з фондів Музею рідкісної книги Одеського національного університету імені І.І. Мечникова

 

***

 • Бібліотекар України (Національна парламентська бібліотека України) - Сайт фахівців публічних бібліотек України, орієнтований на надання інформаційних консультативних послуг бібліотекарям та іншим спеціалістам бібліотечної справи
 • http://www.library.ru - Информационно-справочный портал при поддержке МК РФ

Основні розділи: "Бібліотекам"; "Читачам"; "Світ бібліотек"; "Infolook".

Рубрики розділу "Бібліотекам":"Професія - бібліотекар"; "Кабінет бібліотекознавства";"Актуальні документи"; "Конференції, семінари, конкурси"; "Сторінка соціолога"; "Рекомендуємо" (представлено новинки видавничого ринку (книги, журнали, компакт-диски та ін), здатні вплинути на формування інформаційної культури суспільства. Список запропонованих видань анотирований та реферований); "Бібліотеки та авторське право".

Розділ "Читачам" надає послуги «Віртуальної довідково-інформаційної служби публічних бібліотек».

Рубрики цього розділу:"Читальний зал" (повнотекстові версії художніх творів, а також пізнавальна література);"Ресурси Інтернету" (каталог сайтів періодичних видань);"Літературні імена в Інтернеті" (огляд персональних сайтів письменників, поетів, класиків і сучасників російської та зарубіжної літератури, а також їхні окремі твори); "Обличчя історії й культури" (запропоновані біографічні матеріали про значну кількість персоналій, які можуть лягти в основу бібліотечного (позакласного) заходу.

Рубрики розділу "Світ бібліотек": "Історія" (історія бібліотек та бібліотечної справи); "Особистості (великі бібліотекарі)"; "Факти".

Рубрики розділу "Infolook": "Бібліотечний віртуальний информаториум" (віртуальна довідкова служба); "1-я Віртуальна довідка"; "Віртуальні довідкові служби" (165 бібліотечних служб); "Теорія питання"; "Мистецтво пошуку".


Співтовариство, створене для об'єднання бібліотекарів освітніх установ, що використовують інформаційні технології для удосконалення інформаційно-бібліотечного обслуговування, а також для всіх небайдужих до книги і читання.

Сайт віртуального методичного об'єднання, що працює з  молоддю. 

 • Библиотекарю (публікації за різними напрямами бібліотечної діяльності, цікавий досвід роботи, нові технології, інноваційні форми роботи)

 

Докторські дисертації зі спеціальності 27.00.03 (книгознавство, бібліотекознавство, бібліографознавство)

Кандидатські дисертації зі спеціальності 27.00.03 (книгознавство, бібліотекознавство, бібліографознавство)

Докторські дисертації зі спеціальності 27.00.02 (документознавство, архівознавство)

Кандидатські дисертації зі спеціальності 27.00.02 (документознавство, архівознавство)

 

 

 

Комп'ютерний бібліотечний центр онлайн

Национальная электронная детская библиотека. Архив оцифрованных материалов 

БІБЛІОТЕЧНІ АСОЦІАЦІЇ, ТОВАРИСТВА

Україна, м. Київ. Асоціація бібліотек України

Україна, м. Київ. Українська бібліотечна асоціація

Україна, м. Донецьк. Донецьке регіональне відділення Української бібліотечної асоціації

Україна, м. Запоріжжя. Запорізька бібліотечна асоціація

Асоціації єврейських бібліотек СНД 

Міжнародна федерація бібліотечних асоциацій і установ

Міжнародна коаліція бібліотечних консорциумів

Консорціум європейських наукових бібліотек

Конференція директорів європейських національних бібліотек

Конференція директорів національних бібліотек

Австралія. м. Кінгстон. Австралійська асоціація бібліотечних та інформаційних працівників  

Австрія. м. Відень. Бібліотечна асоціація Австрії  

Білорусь. м. Мінськ. Міжвідомча міська бібліотечна рада м. Мінська  

Білорусь. м. Мінськ. Білоруська бібліотечна асоціація  

Великобританія. м. Лондон. Бібліотечна асоціація Великобританії

Вірменія. м. Єреван. Вірменська бібліотечна асоціація  

Грузія. м. Тбілісі. Асоціація інформаційних фахівців 

Данія. м. Фредериксберг. Датська спілка бібліотекарів

Казахстан. м. Алма-Ати. Інформаційний консорціум бібліотек Казахстану

Казахстан. м. Астана. Бібліотечна Асоціація Республіки Казахстан 

Казахстан. м. Атирау. Бібліотечна асоціація Атирауської області

Казахстан. м. Усть-Каменогорськ. Східно-Казахстанська обласна асоціація бібліотекарів  

Канада. м. Оттава. Канадська бібліотечна асоціація

Киргизія. м. Бишкек. Киргизька асоціація бібліотекарів

Литва. м. Вільнюс. Литовська бібліотечна асоціація  

Нідерланди. м. Веллінгтон. Міжнародна федерація бібліотечних асоціацій та установ (ІФЛА) 

Нова Зеландія. Міжнародна асоціація музичних бібліотек, архівів і докуметаційних центрів  

Російська Федерація м. Барнаул. Алтайське бібліотечне товариство  

Російська Федерація м. Владивосток. Бібліотечна асоціація Приморського краю

Російська Федерація м. Москва. Російська асоціація американських центрів і куточків  

Російська Федерація м. Москва. Міжнародна асоціація користувачів та розробників електронних бібліотек і нових інформаційних технологій (Асоціація ЕБНІТ) 

Російська Федерація м. Москва. Центр міжнародного бібліотекознавства  

Російська Федерація м. Москва. Некомерційний Фонд підтримки книговидання, освіти та нових інформаційних технологій "Пушкінська бібліотека"

Російська Федерація м. Москва. Євро-азіатська асоціація богословських бібліотек

Російська Федерація м. Москва. Міжнародна академія інформатизації. Відділення "Бібліотекознавство"

Російська Федерація м. Москва. Міжрегіональна асоціація ділових бібліотек

Російська Федерація м. Новосибірськ. Новосибірське обласне бібліотечне товариство

Російська Федерація м. Петрозаводськ. Бібліотечна асоціація Республіки Карелія

Російська Федерація м. Санкт-Петербург. Петербурзьке бібліотечне товариство  

Російська Федерація м. Санкт-Петербург. Асоціація християнських бібліотек

Російська Федерація м. Санкт-Петербург. Російська бібліотечна асоціація  

Російська Федерація м. Санкт-Петербург. Асоціація регіональних бібліотечних консорціумів (АРБІКОН)

Російська Федерація м. Твер. Тверське бібліотечне товариство

Російська Федерація м. Якутськ. Бібліотечна асоціація Республіки Саха

Сполучені Штати Америки, Іллінойс, м. Чикаго. Американська бібліотечна асоціація

Сполучені Штати Америки, Нью-Йорк, м. Нью-Йорк. Асоціація єврейських бібліотек

Сполучені Штати Америки. Асоціація наукових бібліотек США

Узбекистан, м. Ташкент. Бібліотечна асоціація Узбекистану

Асоціації шкільних та дитячих бібліотек

Україна. м. Славутич. Славутицька асоціація шкільних бібліотекарів

Міжнародна асоціація шкільних бібліотек (IASL)

Американська асоціація шкільних бібліотек (AASL)

Канада. м. Оттава. Канадська асоціація шкільних бібліотек  

Російська Федерація м. Москва. Російська шкільна бібліотечна асоціація (РШБА)   

Російська Федерація м. Москва. Всеросійська шкільна бібліотечна асоціація  

Російська Федерація. Карелія респ. м. Піткяранта. Методичне об'єднання шкільних бібліотекарів Піткярантського району Республіки Карелія

Україна. м. Київ. Українська асоціація працівників бібліотек для дітей

Російська Федерація м. Нижній Новгород. Асоціація дитячих бібліотекарів

 

 

 

Бібліотека: вчора, сьогодні, завтра

Адреса:
м. Київ вул. М. Берлинського, 9
тел. (044) 467-22-14
dnpb@i.ua
Розроблено в:

tebenko.com